Dizin Taramayı Devre Dışı Bırakma (WordPress Dizin Kapatma)

WordPress Dizinleri Engelleme

 

Paylaşımlı sunucularda sunucuya doğrudan müdahale yetkiniz bulunmadığı için açık olarak bırakılan bu dizinleri htaccess dosyasına aşağıdaki parametreyi ekleyerek engelleyebilirsiniz. Açık olan dizinleriniz web sitenizin özel içeriklerini ya da kullandığınız eklentiler gibi çeşitli dosyalarınızı açığa çıkarır ve kötü niyetli bir girişim öncesi web siteniz hakkında ipuçların toplanmasına yarayan bir yolu daha açmış olur.

 

Açık Dizin Sorgulamalarının Örnek URL Yapıları

Dizinler bazı barındırma şirketleri tarafından; kullanıcıların seçimine bırakılmadan önceden kapatılır. Dizinlerinizin, barındırma şirketiniz tarafından önceden kapatılıp kapatılmadığını aşağıdaki örnek URL yapılarından da kontrol edebilirsiniz:

www.example.com/theme/uploads/
www.example.com/image/

 

Htaccess Dizin Gizleme

Klasör listesinin görülmesini engellemek için aşağıdaki kodu kullanın:


 

/ ** Masaüstünde basit bir metin belgesi açarak kodu yapıştırn ve .htaccess olarak isimlendirin. Dosyayı FTP uygulaması veya cPanel’de Dosya Yöneticisi aracını kullanarak yukarıdaki örnek URL yapılarındaki klasörlere yükleyin. Yalnızca web sunucusunun kök klasörüne; public_html dizinine atmanız ya da kod parçacağını buradaki htaccess dosyasına eklemeniz de yeterlidir */

 

 


Görünüm

Sadece şu etiketi çalıştırabilirsin <code>