WordPress Spam Yorum Engelleme

 

WordPress sistemlerini otomatik olarak hedef alan spam yorumlar vardır. Bu yorumlar, web sitesindeki yorumları manipüle etmeyi hedeflerken; genellikle Reklam ve Backlink metotları için kullanılırlar. Ancak web sitesinin kötü niyetli ziyaretçileri tarafından da, Reklam / Backlink ve hatta yorumları çarpıtmak için de yapılabilir. Bununla birlikte yorumlarda sakıncalı olabilecek veya istenmeyen terimler de kullanılabilir. Bütün bu yorumları; Spam / İstenmeyen yorumlar olarak anlarız. WordPress spam yorumları engellemek için eklenti ve servisler olsa da akılcı seçim; manuel olarak WordPress Kara Liste özelliğini kullanmaktır. Çünkü otomatik olarak bunu yapman eklentiler ve servisler; kabul edilebilir yorumları da engelleyebilirler.

 

Bunun nedeni spam yorumlarda geçen terimler, bir başka web sitesinin kabul edilebilir yorumları arasına girebilir. Örneğin; magazin, bilişim ya da gıda sektöründeki bir web sitesi için, siyasi tartışma ve terimler spam yorum olarak kabul edilebilirken; bir haber ya da siyasi tartışma platformları için kabul edilebilirdir.  Yine, hastanenin ya da bir psikanalist’in web sitesinde cinsel sağlık ve analizi / sağaltımı üzerine bilgiler bulunabilir; ama otomatik spam eklenti ve servisleri özellikle cinsel terimleri de engellemeyi hedeflediği için bununla ilgili yapılan bütün yorumları engeller. Dolayısıyla web sitesine özgü olarak bu listenin el ile kontrol edilmesi ve düzenlenmesi gerekir. Ama daha önce oluşturulmuş listelerdeki terimlerin de kontrol edilmesi gerekir; listede izin verilecek terimler bir text editörü kullanılarak ctrl + f yardımı ile aranmalıdır.

 

WordPress Spam Yorumlar Nasıl Engellenir – Kara Liste / Blacklist

WordPress Ayarlar / Tartışma menüsünü kullanarak gelen sayfadaki Yorumlar için kara liste bölümünü kullanın. Bölümde yalnızca spam olarak kabul edilecek yorumların terimlerini ekleyin.

 

 

WordPress Kara Liste Anahtar Kelimeleri / Blacklist Keywords

github.com/splorp/wordpress-comment-blacklist adresinden yararlanılarak wpenvolay.com tarafından özelleştirilmiş ve 35414 satırdan oluşan spam listesini wpenvolay.com/other/blacklist.txt linkinden direkt indirebilirsiniz. Liste; yazılım, teknik, gıda, seyahat, edebiyat ve sanat platformları için uygundur ve bu tip / benzer platformlarda Türkiye’ye özel; söz konusu olmaması gereken yorumları da devre dışı bırakmayı amaçlamıştır. Bu tip platformlarda geçebilecek olan terimler de kontrol edilerek; kabul edilebilir yorumları askıya almaması için listeden özellikle çıkarılmıştır.

 

/* Web sitenizin yayın amacına uygun olabilecek terimleri engellememesi için listeyi gözden geçirin */

 


Görünüm

Sadece şu etiketi çalıştırabilirsin <code>