WordPress Tema Adı Değiştirme

 

Yukarıdaki görselin kısaca ne anlatmak istediği ile başlayalım… Yabancı platformlar dahil birçok WordPress rehberinin kullanıcılarına verdiği tek şey bir eklenti önermektir ve çok zaman da bunaltıcı ayarlara sahip bir yazılımın yapılandırmasını kuruyormuş gibi görsellerle şişirilen niteliksiz içeriklere sahiptir. Eğer ki bu kadar çok eklentiye ihtiyacınız varsa belki de zaten WordPress sizin için çok yanlış bir seçimdir. Yukarıdaki görselin dışına çıkmayan -WordPress rehberleri- gerçekten sizin için ne kadar yararlı ve doğru bir öğretici olabilirler?

 

 

WordPress Kolay mı, WordPress Nedir?

WordPress’i doğru anlamış olduğunuzdan emin olun… WordPress’in ileri sürülen temel felsefesi, Yayıncılığın Demokratikleştirilmesidir. Bu da temelde WordPress’i kurduktan hemen sonra yayımlamaya hazır bir editöre sahip olması demektir. WordPress herkes için ve hiçbir kodlama bilgisine sahip olmayanlar için bile bir yayın başlatabilme şansı verir. Amacınız sadece makalelerinizi yayımlamak ise WordPress buna hazırdır ve bu çok kolaydır! Ancak amacınız belirli fonksiyonların çalıştığı profesyonel bir web sitesi oluşturmaksa WordPress, herhangi komplike bir web sitesinden daha kolay olmayacak; buna hazır temanın geliştirilmesi de dahildir.

 

WordPress Tema Adını Değiştirme

Öncelikle bir WordPress temasının adını değiştirmek istiyor ve bu işlem için de bu konuyu inceliyorsanız bu temanın geliştiricisi siz değilsiniz. Aslında bir temanın adını değiştirmeye -belki bazı özel nedenler dışında- gerçekten ihtiyacınız yoktur. Genişletilmiş Ticari Lisansa sahip temanızın adını değiştirmek isteyebilirsiniz; çünkü bu senaryoda temanızı satmayı planlıyorsunuzdur ki özgün tema geliştiricisi de yasal olarak size bu hakkı tanımlamıştır. Bunun dışında kişisel ya da tek bir proje için kullanılan temanızın adını değiştirmenize gerçekten ihtiyacınız olmadığını ve bunun gereksiz bir kişiselleştirme olduğunu düşünmelisiniz. Fakat belki WordPress sistemini anlamanıza yardımcı olacağını düşünebilir ve WordPress’i özelleştirmenin tadını almak da isteyebilirsiniz. Bu durumda bunun kolay bir işlem olmadığını; her tema için bilinen standart bir anlatımı da olmadığını ve en azından temel bir kodlama becerisine sahip olmanız gerektiğini de bilmeniz gerekiyor…

 

 

Bilmeniz Gerekenler

Amatör ve niteliksiz WordPress rehberleri;  WordPress Tema Adı Değiştirmek için size iki işlem önerecektir: Birincisi; tema klasörünün adını değiştirmek, ikincisi style.css dosyasındaki css seçicilerinin değiştirilmesi. Bu işlemler, bir mağara adamının taş dövmesi kadar kaba ve işe yaramaz. WordPress bir incelik gerektiriyor. style.css dosyasındaki -CSS Açıklama Satırları-nın değiştirilmesi bu temanın WordPress’deki meta etiketini değiştirir ve bununla birlikte tema klasör adının değiştirilmesi; WordPess yerel tema dizininde yalnızca bu yeni ismin okunmasına yardımcı olur. Ancak bu iki işlemden sonra tema bütün işlevselliğini kaybedecektir.

WordPress temalarının adı, tema klasörün adı ile başlar ve bu adlandırma temanın bütün class yapılarında kullanılır. Oluşturulan class yapıları temadaki bütün özel fonksiyonları aynı isimle çağırır. Tema klasörünün adı ve CSS tanımlama bilgileri; oluşturulan class yapıları ve çağrılan fonksiyonlarla birlikte tam uyumluluk içindedir. WordPress -Yerel Tema Dizinindeki- isim değiştirilmek isteniyorsa bunun tema üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur; bu işlem -style.css- dosyasındaki bir css açıklama satırından ibarettir. Bu da yalnızca WordPress yönetim panelinde -sizin görmekte olduğunuz- bir tanımlamadır. Ama tema klasörünün adını değiştirmek, temanın bütün işlevselliğini bozacaktır.


WordPress temasının adını değiştirmek istiyorsanız; bu projeyi dikkatli bir biçimde incelemek ve anlamak zorundasınız. Çünkü temanın oluşturulan bütün class yapıları ile oynamak zorunda kalacaksınız. grepWin gibi terim arama araçları da bunu başaramaz; Class ve Değişkenlerinin nasıl tanımladığını bilmiyorsunuz. Belirli bir Terim / İsim arayarak toplu halde bunları değiştirebilen araçlar bir ölçüde yardımcı olabilir; ama terimlerin toplu olarak değiştirilmesi, bu kez -önceki tema adı ile adlandırılan dosyaların- işlevini bozar ve ikinci tanımlamalar arasında yine temanın / temanın bir bölümünün kırılmasına neden olur… Bu nedenle proje dosyasının tamamını elle / dikkatli bir biçimde zaman vererek incelemek zorundasınız. İncelediğiniz tema profesyonel bir tema üreticisine ait ise muhtemelen bu riski hesaplamış ve bu senaryoyu zorlaştırmış olacaktır. Böyle bir tema üreticisi marka adını; değiştirildiğinde tema işlevlerinin kırılmasına neden olacak bir senaryo ile yazabilir ve muhtemelen de bu kodlar Encode edilmiş / Şifrelenmiş olacaktır… Temanın, bu marka adı ile nasıl oluşturulduğunu incelemeden gerçek anlamda bir temanın adını değiştiremeyeceksiniz.

 

Bu konu amatör / niteliksiz WordPress rehberlerinin; genellikle her zaman yaptıkları gibi bu konuda da yanlış yönlendirmeler yaptıklarını ortaya çıkarmak için açılmıştır. Benzer olarak bir yaygın yanlış anlatım örneği için de WordPress Admin Paneli Değiştirme (wp-admin gizleme) konusunu inceleyin…  (Konu Tam Anlatım İçerir)

 


Görünüm

1 Yorum

  • Ertan

    Tema adını değiştirmek için kod öğrenmek gerekiyor. O kodları öğrenirken geçireceğin zamanı tema geliştirmek için harcasa..

Sadece şu etiketi çalıştırabilirsin <code>