Paylaşımlı Hosting Aldatmacaları

 

Dünyadaki bütün Hosting Firmalarının iddiaları en iyisi olduklarıdır, ancak gerçek şudur ki çoğu tahmin ettiğinizden daha kötüsüdür…

 

Şimdiye kadar kötü hizmet verdiğini ve müşterilerini aldattığını söyleyen bir firma olmadı. Bütün firmalar, sattıkları ürünler ya da verdikleri hizmette en iyisi olduklarını öne sürer ve aralarından en kötüleri bile göz alıcı grafik tasarımları ve vaatleri ile sizi buna inandırmayı başarırlar. Belki de, bu tür aldatmacaların en az görülmesini beklediğimiz firmalar, barındırma firmalarıdır… Nitekim bunlardan bazıları tanınır ve geçmişi olan eski firmalardır; Amerika ya da Avrupa firmalarıdır ki dolayısıyla teknoloji alanında kaliteli ve müşteri iletişiminde dürüst olmalıdır: Hosting için deneyiminiz yetersiz olduğunda ön yargılarınız bu şekilde çalışır.


Sahte Müşteri Yorumları

 

 

Yukarıdaki iki yorum da aynı tarihte ve aynı kullanıcı tarafından iki farklı hosting firmasına yapılan yorumları gösteriyor…

 

Hosting İnceleme Siteleri, gerçekten bazen firma hakkında çarpıtılmamış bilgiler verebilir, ancak bu yorumlar bütün Hosting İnceleme Sitelerinde; -genellikle kayıt bile olmadan- sadece bir e-mail adresi ile üretilebiliyor. Firmalar, haklarındaki olumlu yorumları benzersiz ip adreslerinden kolaylıkla üretebilirler. Doğrulanan kullanıcılar da yine sadece web sitesinin o firma tarafından barındırıldığını doğrular ki bu aşama da atlatılamayacak bir güven süreci değildir. Bu doğrulama süreci bile sadece Hosting İnceleme Sitesinin bir editörü tarafından firmada barındırılmasını dikkate alır – web sitesinin performans ve arka plandaki ilişkilerini çözmez. Yorumlar, gerçek kullanıcılar tarafından üretilmiş olsalar bile, kullanıcıların bir hosting’i değerlendirme ölçüleri ve teknik yeterliliklerini dikkate aldığınızda sonunda güvenilir olmaktan yine çıkarlar. Deneyimsiz bir kullanıcıya göre web sitesinin yalnızca görüntüleniyor olması bile çok harikadır!

 

 

Dürüstlük Sorunları

Dünyanın en tanınır ve en eski hosting firmaları da dahildir ki hosting firmalarının çoğu ne yazık ki dürüstlük sorunu çekmektedir. Ayrılmış özel sunucularda; VPS / Dedicated Server’lar için bunu yapamıyorlar, fakat söz konusu paylaşımlı bir hosting ise yalanlar dağ oluyor. “Sınırsız” ifadesini kullanan bütün hosting firmalarını; VPS ve Dedicated Server’lar için dahi tercih etmemişimdir. “Sınırsız Hosting ve Limitsiz Hosting” terimleri ile pazarlama yürüten bir hosting firmasının dürüst bir müşteri ilişkisi kurması – tuzak ödemelere düşürmeden, dürüst bir bir fiyat politikası uygulaması neredeyse imkansızdır. Pazarlama yalanlarına, bu kadar kafa yoran ve bütçe ayıran bir firmanın da, diğer bütün planlarında da iyi bir sonuç vereceğine pek ikna olmamışımdır. (Sponsor oldukları marka ve bu firmaların web siteleri hariç). Paylaşımlı Hosting – VPS ve Dedicated Server deneyimlerim uzun bir süreden sonra maalesef ki firmaları değerlendirirken bu sonuçların doğru olduğunu gösteriyor. Web sitelerinde “Sınırsız” ifadelerini kullanan firmaların; marka geçmişi (tanınırlığı) ve öncelikli destek verdikleri sponsorlardan sağlanan itibarlarına bakılmaksızın, tarayıcıdaki çerezleri bile silinmelidir.

 

 

Vaatleri ve Sonuçları

 

Web sitenizin, sosyal medyadan herhangi bir nedenle o güne kadar beklemediğiniz ani bir trafik aldığını düşünün; her ne kadar kendi çapınızda küçük bir yayıncı olsanız bile ziyaretçilerinizin kesintisiz erişimini garanti altına almak zorundasınız. Paylaşımlı Hosting planlarının o sınırsız kaynakları da, bu anda daralır. Hosting Firmaları satın almadan önce size bunu; sınırsızlığın kötüye kullanılmaması için yapıldığını ve de dolayısıyla aslında sizi ilgilendiren bir şey olmadığı şeklinde yatıştırıcı bir açıklama ile satmaya çalışır. Bu, düpedüz yalandır. Limitsiz Disk Inode sayısı ile, Limitsiz Trafik ve Bant Genişliği Ram ve İşlemci miktarı ile sınırlandırıldı. Size bir şey garanti edilmedi, limitsiz kelimesinin buradaki eş anlamı: “bilinmiyor” demek.

 

Elbette yine de bir tahmin var: Böyle aldatıcı bir pazarlama stratejisi yürüten hosting firması, muhtemelen bir sunucunun dayanabileceğinden daha fazla web sitesi barındıracaktır ve o sunucudaki kullanıcı sayıları artmaya başladığında sizin de disk, trafik ve bant genişliği miktarlarınız azalacaktır. Bu miktarlar genellikle şeffaf bir şekilde müşteri ile paylaşılamayacak kadar kötü durumdadır, bu nedenle de: “Sınırsız – Limitsiz” terimleri ile paketlenir. Bu hileleri, en tanınır ve geçmişi olan küresel firmalar dahi yapmaktan çekinmezler.

 

 

Hosting Firması Sorgulama

Kaliteli Hosting firması bulmak çok zordur ve bir web sitesi sahibi için çok stresli bir süreçtir; yalnızca para kazanmak için tavsiye eden sahtekârlar da bu piyasayı fareler gibi basmışken…

 

Google’a En İyi Hosting Firmaları diyerek bir sorgu yolladığınızda karşınıza çok yalancı çıkacak ve bunların birçoğu tavsiye ettikleri bu hosting firmalarının çoğu ile bir kez bile çalışmamış olacak. Ancak size öylesine tavsiye edecekler; aralarından herhangi birini seçseniz de dünyanın en iyi hosting firması ile çalışacağınıza inanacaksınız. Muhtemelen de deneyimsiz olduğunuz için performans incelemelerini;  Uptime ve Yük Testi sonuçlarını nasıl çarpıttıklarını anlamayacaksınız ve uygulamada geçerliliği olmayan testlerin sonuçlarına çarpılacaksınız. İyi haber şu; bu testlerin nasıl yapılması gerektiğini gerçekte onlar da bilmiyor, yani burada yalancıdan daha çok ön bilgilerle yetinmiş olan bir bilgiç oluyorlar. Çekeceğiniz stresler ve karşılaşacağınız kötü sonuçlar umurlarında olmaz; önemli olan para kazanmalarıdır – gerisinin gerçekten hiç önemi yoktur.

 

Arka plandaki sahte WordPress Uzmanlarının, gerçekte nasıl çalıştıklarını çözmeye çalışmanız yararınıza olur. Web siteleri; hosting’den, tema ve eklentilere kadar bir bakkal rafı gibidir. Web sitesine trafik almak önemli; içerik kalitesi ve doğruluk ikinci bazen üçüncü planda bile değildir – genelde plan dahilinde bile değildir. Yazımı hazırlarken ilk defa teknik detaylarda kaybolmadan samimi olmasını istedim; r10 hosting şikayetleri başlığını incelerken gördüklerim beni bu kez, üçüncü bir anlatımdan çıkararak samimi olmaya teşvik etti. Acemi kullanıcıların şikayetlerini üzülerek okurken – bazı kullanıcıların da, önerdikleri hosting firmalarının bunlara para ödediğini düşünüyorum. En Sorunsuz Hosting Firması diye önerdikleri listelerin neredeyse tamamı üstü çizilecek hosting firmalarıdır. Maalesef Paylaşımlı Hosting için alan bu kadar dar.

 

 


Görünüm

Sadece şu etiketi çalıştırabilirsin <code>