Sınırsız Hosting Yalanı

 

Hangi hosting firması ile, hangi hosting’e ihtiyacınız olduğunu belirlerken dikkate almanız gereken bazı şeyler var. Ne kadar çok anlarsanız, ihtiyaçlarınız için doğru hosting ve firmasını seçmede o kadar iyi olursunuz.

 

Hosting firmaları müşterileri kendilerine çekmek için çeşitli pazarlama büyülerini kullanır ve “sınırsız” kelimesini bir mıknatıs olarak seçerler. Ne yazık ki birçok web sitesi sahibi teknik olarak yeterli olmadığından ve web sitelerinin ne kadar kaynak kullandığına dair hiçbir fikri bulunmadığı için her şeyin sınırsız olduğu bir hosting kavramına inanır. Sınırsız hosting diyen hosting firmaları; Sınırsız Trafik dediğinde cPanel’in mod_bwlimited ya da Apache’nin mod_ratelimit modülünü ve Sınırsız Disk Alanı dediğinde de UNIX’in Disk inode sayısını sınırladığını söylemeyi unuttu.


 

Sınırsız Hosting Nedir?

Kelime anlamı olarak sınırsız hosting, (* eş anlamlı – limitsiz hosting) sınırsız disk alanı, sınırsız bant genişliği (ölçülmeyen bant genişliği) ile hiçbir sınırın bulunmadığı barındırma anlamına gelir. Ancak mantıksal olarak da anlayabileceğiniz gibi sınırsızlık hiçbir şekilde mümkün değildir. Hosting teknolojisinde sınırsız disk alanı ve sınırsız bant genişliği; hosting firmalarının teknik yeterliliği bulunmayan web site sahiplerini kendilerine çekmek için ortaya attığı bir pazarlama terimidir. Acemiler için kulağa iyi geleceği biliniyor ve sanki her şeyi düşük fiyata alacakmış gibi yansıtıyor. Ayda sadece birkaç dolara her şeyin sınırsız olduğu bir şey gerçekten kulağa iyi geliyor; ama uygulamaya geçtiğinizde size 1 galon veren işletmenin denizden istediğiniz kadar su doldurabileceğinizi söylemesine benziyor. İstediğiniz kadar su alabilirsiniz; ama elinizde yalnız 1 galon var.


 

Sınırsız Disk Alanı Nedir?

Sınırsız disk alanı terimi GB olarak diskte alanın sınırlanmadığını ifade eder; ama disk kullanımı – yani Inode sayısı sınırlandırılır. Inode sınırına ulaştığınızda disk alanı da biter. Inode sayısının kaç yüz bin ile sınırlandığı bazen ve genellikle okunmayacak olan kullanım politikasında yer alırken, çoğunlukla ayrıntılarda bile inode gizlidir. Unix’in “ls” (maksimum dosya sayısı) sınırına da Sınırsız Hosting’in özellikleri arasında yer verilmez.

 

UNIX Disk Inode Sayısı Nedir?

Windows NTFS ve FAT dosya sisteminden farklı olarak UNIX işletim sistemlerindeki dosya ve dizin bilgilerini kaydetmek için kullanılan veri yapısıdır ve 1 inode 1 dosyaya eşittir. Inode sayısı GB olarak da diski sınırlar.

 


Sınırsız Trafik Nedir?

Sınırsız Trafik, (Sınırsız Veri Aktarımı – Bant Genişliği) “Ölçülmemiş” ifadesi ile web sitesinin bant genişliğine göre ücretlendirilmediği anlamına gelir. Sistem kaynaklarının sınırsız ya da çok cömert belirlendiği havasını yansıtan bu terim arka planda cPanel’in “mod_bwlimited” ve Apache’nin “mod_bandwidth” – “mod_bw” – “mod_throttle”  ve “mod_ratelimit” gibi kullanım sınırlarını belirleyen modüllerin ayrıntılarına yer vermez.

 

mod_bwlimited & mod_bw Nedir?

Apache’de web sitelerinin bant genişliklerini sınırlamak için bazı modüller vardır ve bu modüllerin arasında genelde “mod_bw” kullanılır. cPanel’de de “mod_bwlimited” modülü ile bant genişliği ve hızı sınırlandırılır.

 

Nginx – Varnish ve LiteSpeed gibi web sunucuları da Apache modüllerini kullanır

 

Sınırsız Hosting Özellikleri

Sınırsız hosting planlarında belirli bir Ram, CPU ve Veri Aktarımı garanti edilmemiştir ve genellikle kaynak kullanımı %25 ile sınırlandırılmıştır. Kaynak sınırlarını aştığınızda web siteniz otomatik olarak askıya alınır. Bir sosyal medya sitesinden ya da bir medya kuruluşunun adınızdan söz etmesi ile büyük bir trafik almaya başladığınızda web siteniz haber bile verilmeden askıya alınır. Web siteleri; aynı gizli kaynakları paylaştığı için bir başka web sitesine yapılacak olan DDoS saldırı da sizin web sitenizin kaynaklarını da etkileyecektir.

 

Disk kullanımı Disk G / Ç  (I / O) hataları ile sonuçlanabilir. Aynı disk üzerinden okunan dosyalar; işlemcinin dosyaları okuma süresini etkileyerek işlemciyi darboğaza sokabilir. Bu darboğaz web sitesinin performans kararlılığını yitirmesine; bazen hızlı bazen yavaş çalışmasına sebep olur. (Veritabanı ilişkisini de etkileyebilir)

 

Sınırsız hosting planında barındırılan çok sayıda ve yüksek miktarda kaynak kullanmaya çalışan web siteleri olabilir ve bu nedenle web siteniz beklediğinizin aksine daha kötü performans verebilir. Kaynakların garanti edildiği sunuculara göre daha fazla taranmak zorundadır, barındırılan web sitelerinin otomatik denetiminde gözardı edilen durumlar ortaya çıkabilir; bu da web sitenizin kararsız performans göstermesine neden olur.

 

Sonuç

Verilen cömert kaynaklar web siteniz büyümeye başladığında küçülür

 

Sınırsız hosting fiyatları / Limitsiz hosting fiyatları tablosunda sanki ayda yalnızca birkaç dolara her şeyin sınırsız olduğu sihirli bir hosting izlenimi alırsınız, fakat uygulamada bu geçerli değil ve zaten bir hosting firmasının kaynakların ağırlıklı olduğu web sitesini ayda birkaç dolara karşılamasını bekleme hakkınız da yoktur. Sorun; hosting firmalarının bu asılsız vaatleri neden verdiğidir: Bu sadece bir pazarlama terimi ve yalanın müşteri kazanmaya değer olduğundan ibaret değil; genellikle kaynakları aşmayacağınızı umarlar.

 

Başka bir deyişle de: Gerçekten sınırsız olduğuna inandığınıza göre web sitesi kurmaya hevesli bir acemi olmalısınız, siteniz ansızın beklenmeyen bir trafik almaya başlarsa büyük olasılıkla da ikna edileceksiniz. Ancak sitenizde herhangi bir nedenle trafik artışı olmayacağını da garanti edemezsiniz, bir sosyal medya platformunda web sitenizden asla bahsedilmeyeceğini söyleyemezsiniz. Web sitenizin kararlı bir şekilde çalışması gereken en önemli zamanda web sitenizde “Suspended” (Askıya Alındı) ya da “509 Bandwidth Limit Exceeded” (Bant Genişliği Sınırı Aşıldı) uyarılarını ziyaretçilerinize gururla göstermek istemezsiniz.

 

Doğru ve dürüst olan şey ise satın alınan bir web barındırma hizmetinin gerçek özelliklerini göstermektir. Kaynak sınırlarını önceden bildiğiniz için garanti edilen bu kaynak sınırlarına göre bir planlama yapar ve olası kaynak tüketimi ve trafik artışlarını da planlarsınız. Böylece gerçek beklentiler üzerinde durur, kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız. Dürüst ve profesyonel bir barındırma firması size hayal kırıklığı ve kayıplar yaşatmaz, beklenmedik maliyetler çıkarmaz. Web sitenizdeki sorunların ziyaretçilerinizi de kızdıracağını hesaplamalısınız. Sonuç olarak: Kötü sonuçlarla karşılaşmamak şeffaf bir hosting planı kullanmalısınız.


 

FOZZY Hosting

FOZZY Paylaşılan Hosting’de kaynak sınırlarını takip etmeniz koşulu ile kaynakları nasıl kullandığınızın hiçbir önemi yoktur

 

Paylaşılan bir hosting planında bile video akışı yapabilirsiniz ve müdahale edilmeyecek. Disk alanınızı, Ram, İşlemci ve Bant genişliği sınırlarınızı istediğiniz iş için kullanabilirsiniz. En az 1 TB olarak garanti edilmiş bant genişliğini video akışı yapmak için de kullanabilirsiniz. Ek olarak disk maliyetlerini göze aldığınızda bir video akışı gerçekleştirmenize müdahale edilmeyecek; şimdiye kadar hiçbir hosting firması paylaşılan planlarında buna izin veremedi. Bu, Fozzy Hosting’in paylaşılan sunucularında bile gösterdiği performansın gösterisidir.

 

 

FOZZY Planları: WPEnvolay.com/Fozzy/Hosting

FOZZY Ayrıcalıklarını Öğrenmek için TIKLAYIN

 

 


Görünüm

Sadece şu etiketi çalıştırabilirsin <code>