En İyi Hosting Firması – Yabancı Hosting Firmaları


FOZZY Partner, datacenter – Patch panel
(wpenvolay.com ve datacenter.com için)

 

Konu, önce Hosting firması seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterleri tarafsız olarak ele alacak ve FOZZY tarafından sağlanan görüntüleri kullanacaktır. Konu; Hosting seçimindeki yaygın yanlışlara yer verdikten sonra son bölümde Hosting Firmalarını Proje ve Politikalarına göre değerlendirecektir

 

 

En İyi Hosting Firmasının belirlenmesi için önce projenin ne olduğu sorulmalıdır

 

Klasik önerilerin neredeyse tamamında bu soru gözardı edilir. Bütün siteler için tek bir hosting şirketinin yeterli olabileceği amatör bir değerlendirmeden ileri gitmez. Klasik önerileri de çok zaman etkileyen unsur; genelde öneri sahiplerinin yalnızca ortaklık kurmalarıdır ve krtik projelerde deneyimlenmeyen şirketlerin; kurulacak olan projeler için yeterliliklerinde ayrıma gidilmeden isviçre çakısı gibi önerilmesi bu önerileri de güvenilir olmaktan çıkartır. Yine bu önerilerin güvenilirliklerini etkileyen bir başka unsur, Türk hosting firmalarına odaklanılmasıdır. Dolayısıyla, Türkiye’deki klasik wordPress rehberleri Hosting’in global bir web teknolojisi olduğunu görmezden gelmektedir. Elbette, bunun böyle olmasının nedeni ticari kaygılar olmasının yanı sıra; öneri sahiplerinin değerlendirmede gösterdikleri yetersizlik ve dürüstlük açıklarıdır.

 

Eklenmesi gereken bir neden daha öneride bulunan web sitelerinin; bağlı oldukları hosting şirketlerinin reklamını yaptıklarından dolayı, -söz konusu bu hosting şirketlerinden ayrıcalıklı bir destek- almalarıdır. Bazen klasik önerileri etkileyen neden; öneri ya da incelemeleri yapmakta olanların kendi projeleri için almış oldukları desteklerin etkileridir; böylece özellikle kritik projeler için yeterlilikleri değerlendirilmez.


 

 

Hosting şirketlerinde Bant Genişliği / Veri Aktarım politikası ve ortak Kaynaklar

 

Örneğin: Paylaşılan sunucularda video barındırılması, birçok hosting firması için izin verilmeyecek kaynak tüketimidir. Otomatik TOS (Terms of Service / Kullanım Şartları) kontrolünden geçen paylaşılan sunucuda bu tür durumlar web sitesinin / projenin askıya alınmasına (suspended) neden olurlar. Sonuç olarak; bir hosting firmasının vaat ve planları pek göz alıcı olsa bile uygulamadaki bir projeye verecekleri destekleri önemlidir. Bu nedenle hosting şirketi kritik seçimdir ve sadece plan, fiyat ve vaatleri ile belirlenemeyecek kadar titiz bir seçimdir. Ama bu titizlik; özellikle paylaşılan sunucuların performans tarafında da kendisini gösterir. Paylaşılan sunucularda kullanılan donanımları da kullanıcıların doğrulaması mümkün değildir.

 

Bazen bu bilgilendirme amaçlı veriliyorsa olsa bile onaylanması; paylaşılan bir sunucuda bulunan kullanıcı için olası değildir. Firma, eski donanımları bir araya getirerek bir paylaşılan sunucu yapılandırmış olabilir ve yine bu sunucuya daha fazla hosting hesabı tanımlamak için; performanstan ödün vermeyi tercih etmiş olabilir. Paylaşılan sunuculardaki donanımın üst limitte kullanılması da; bu paylaşılan sunuculardaki web sitelerinin bağlantı hızlarını da direkt etkileyen faktörlerden birisidir. Genellikle de paylaşılan sunucularda ortaya çıkan performans ve bağlantı hızlarında yaşanan problemler; hosting firmalarının bu sunucularda daha fazla hosting hesabına yer açmak (satmak) için kaynakları düşük ayırmak zorunda kalmasındandır.

 

Sunucu donanımı, daha fazla hosting hesabına yer açmak için üst limitte zorlanırken; hosting hesapları için de kaynaklar performansı izlenebilir ölçüde etkileyecek oranda ve sıklıkla performans sorunlarının ortaya çıkacağı alt limitlere düşürülür. Paylaşılan hosting’de bunun denetimi de mümkündür değildir, dolayısıyla hosting firmasının dürüst ve profesyonel çalışması; müşteri memnuniyetini gerçek anlamda dikkate alıyor olması deneyimlenmesi gereken stresli bir süreçtir. Belki hosting firmalarının faaliyet gösterdikleri ülkeler, dürüstlük politikaları hakkında da bir ön izleme verebilir; bu da hosting seçiminde titiz bir detay olabilir.


 

 

Hosting firmalarının sunucularında güvenliklere verdikleri önem ve güvenlik yapılandırma senaryolarını nasıl tasarladıkları da tercih edilecek olan hosting firmasını etkilemek zorundadır

 

Basit bir örnek vermek gerekirse Apache sunucular için Mod_Security kurallarının doğru yapılandırılmış olması gibi sunucu modül güvenliği o web sitesinin güvenliğini de direkt etkileyecektir. Yine paylaşılan sunucularda CageFS / Sanallaştırılmış dosya gibi sunucuların performans ve güvenliğini etkileyecek olan sistemlerin de yapılandırılmış olması bu sunucuda barınan web sitelerinin de güvenliğini ilgilendirecektir.

 

Sunucularda tam zaman çalışan otomatik güvenlik yazılımları da (Zararlı Yazılımlardan Koruma Sistemleri / Antivirüs) olası bir eklenti paketinde veya üçünü parti yazılım yüklemelerinde etkinleşecek bir yönlendirme veya Backdoor / Arka kapı açılmasının (Yönetici Paneline Erişim Hırsızlıklarının) önüne geçilmesinde büyük öneme sahiptir. Kısacası; hosting firmalarının sunucularındaki güvenlik yapılandırılmalarına gösterdikleri titizlik ve profesyonellik, bu web sitesinin güvenliğini ilgilendirecektir. Sunucu güvenliklerinde ortaya çıkan diğer önem de, web sitesinde herhangi bir güvenlik açığına rastlanmasa bile bu sunucuya yapılacak olan bir girişim, aynı Class IP’de’deki bütün web sitelerini etkileyecektir. Lokasyon olarak hedef alınma ihtimali olan hosting şirketlerindeki sunucuların güvenlikleri; burada barınan web sitelerinin de güvenliği anlamına gelir.

 

Lokasyon girişimlerinde tek bir web sitesi hedef alınmaz, sunucu hedef olduğu için web siteleri de otomatik olarak etkilenir; buna DDoS atak da dahildir. Hosting firmalarının DDoS ataklarda kullandıkları teknolojileri de burada bir öneme sahip olur. Bu güvenlik senaryolarının tercih yapacak olan kullanıcı için de önemi; web sitesinin herhangi bir hack girişimine (SQL Injection gibi) maruz kalması durumunda firmanın inceleyerek bunu kabul edecek, ayrıca önlem alacak dürüstlüğü ve profesyonelliğidir. Güvenlik ve profesyonellik açıkları ile birlikte dürüstlük açıkları da bulunan hosting firmaları; yazılım ve güvenlikten ileri düzeyde anlamayan ve problemin hangi tarafta olduğunu açıkça saptayamayacak olan müşterilerine bu sorumlulukları yükler ve onların web sitelerindeki güvenlik açıklarından kaynaklandığını ileri sürer. Hosting firmalarının dürüstlük politikası da güvenlik potikası kadar önemlidir. (Her zaman hosting şirketinin sorumlu olmama ihtimali de unutulmamalıdır. Ama bunu ispat edemeyecek müşteri için hosting firmasının seçimi daha titiz olmalıdır)

 

CageFS, Hosting hesaplarında kullanılan kafesleme sistemidir. Kullanıcılar sanallaştırılmış dosya sistemi içinde yer alırken; yalnızca kendi kaynaklarını kullanırlar ve böylelikle de aynı sunucu içinde barınan diğer web sitelerinin kaynak tüketimlerinden etkilenmez. CageFS sisteminin güvenlik avantajı başta aynı Class IP’de yer alan web sitelerinin birbirlerine erişmesini engellemektir; kullanıcı böylelikle sınırlı Linux Proc izinlerine sahip olacaktır. Önemli avantajlarından biri de, aynı sunucuda barınan tek bir web sitesine yapılan hack girişiminde; diğer web sitelerinin bundan etkilenmesinin önüne geçmesidir. Ekstra avantajı da kullanıcıların istenilen PHP sürümlerini çalıştırabilmeleridir 

 

Genellikle hosting önerilerinde altı çizilen lokasyon gerçekte önemli değildir

 

Sunucu lokasyonlarının öne çıkartılması, yerel bölgedeki hosting firmalarının ticari avantajlarını izler. Oysa ki sunucu lokasyonunun önem arz etmesi için web sitesinin yüksek bir veri aktarımı yapması gerekmektedir. Ama Global siteler ya da Medya siteleri dışında kalan birçok web sitesinin; sunucu lokasyonunun önem arz edeceği bir trafiği yoktur. Yüksek Trafik alan / Veri Aktarımı gerçekleştiren web sitelerinin; sunucu lokasyonu da coğrafi olarak dağıtılmış bir sunucu grubunu ifade eden CDN (İçerik Dağıtım Ağı) tarafından belirlenebilir.

 

Lokasyonunun; web sitesinin hedef kitlesi olan bölge olarak belirlenmesi, web sitesinin performansına etkili bir ayrıcalık eklemez. Web siteleri zaten dünyanın bütün bölgeleri tarafından aynı anda erişilebilen bir dijital koleksiyondur. Web sitesinin, bir bölgeye ayrıcalıklı performans sağlaması uygulamada söz konusu değildir. Lokasyonun önem kazandığı durumlar olabilir; ancak global olan ve büyük veri aktarımı yapan web siteleri dışındaki siteler için izlenebilir bir performans artışı da kazandırmayacaktır. Global ve büyük veri aktarımları yapan web siteleri için lokasyonlar zaten CDN ile belirlenir. Sonuç olarak; bu kategoriye giren web sitelerinin içeriği coğrafi olarak CDN sunucuları tarafından dağıtılır. (CDN Sunucular kıtalar olarak fiziksel konumdadır)


En iyi hosting firması izlenimlerinde yanıltıcı olabilecek öteki unsur da hosting firmalarının; genellikle de sponsorluklarını üstlendikleri platform veya bilinir ve ünlü şirketlerin sitelerini barındırmalarından dolayı çok profesyonel oldukları ön yargılarını vermeleridir

 

Hosting firmalarının yalnızca bu nedenlerle iyi olabilecekleri izlenimi aldatıcı bir ön izlemedir. Çünkü, firma yalnızca Dedicated / Adanmış sunucusunda barınan veya söz konusu platformun ve markanın bilinirliği için bu web sitesine ayrıcalıklı bir destek vermiş olabilir ve bunu da bir reklam stratejisi olarak belirlemiş olabilir. Ancak sıra paylaşılan sunucuya; küçük ve orta ölçekteki marka / bilinirlik değeri kazanmayan web sitelerine geldiğinde destek ve performans en az düzeyde tutulmuş olabilir. Marka / Bilinirlik kazanmış web sitelerinin barındıkları hosting firmaları her zaman güvenilir bir izlenim değildir ve En İyi Hosting Firmaları listelerinde de öncelikli bir özellik olarak değerlendirilmemelidir.


görüntü, servers.com
(wpenvolay.com için)

4>Genelde hosting firmalarını değerlendirme listelerinde yer alan ve teoride bir pazar araştırması olarak kullanılan; yük testi sonuçları da uygulamada gerçek sonuçlar vaat etmez

 

Sunucunun; herhangi bir trafikte eş zamanlı olarak ve herhangi bir veri boyutuna da kaç MS üzerinden tepki vereceğini test etmek; mikro ölçekli bir geliştirme çalışmasıdır. Bu gereksinimler ortaya çıkmadan; trafiklere hangi verilerin dahil edileceği ve hangi süreçte hangi kullanıcının ne kadar veri talep edeceği de bilinmeden sonuçlanan yanıt sürelerinden faydalanılmaz. Bu tür online araçlarla yapılmaya çalışılan yük testlerinin ise performans testi değerleri yoktur. Bu test, Linux / Apache Sunucularda JMeter aracı kullanılarak ileri düzey bir senaryo hesaplanarak yapılır. A. JMeter: https://jmeter.apache.org/usermanual/build-web-test-plan.html

 

Öteki Linux; Nginx – Varnish ve LiteSpeed Web Server’da, Apache Web Server’ın özellikleriyle uyumludur. Apache mod_rewrite, .htaccess ve mod_security başta olmak üzere;  Apache’nin diğer konfigürasyonları (yüklenebilir) ile entegre çalışır

 

Bir web sitesinin barındırıldığı sunucusunun performans testi ileri düzey bir uzmanlık gerektirmesinin yanı sıra, böyle bir durumda bile; web sitesindeki statik ve dinamik kaynakların (HTML / JavaScript – AJAX gibi) eş zamanlı kullanıcı sayılarını çıkartmak; bu sunucuların kesin grafiksel raporları için değildir, geliştirilmesi içindir. Ayrıca söz konusu bir web sitesi için bu yük ve stres testlerinin ileri düzeyde bir yetkinlik gerektiren deneyimle yapılması ile birlikte, bu sunucu üzerinde kullanıcının tam erişim yetkisine sahip olması gerekir.

 

Ama paylaşılan sunucular üzerinde kullanıcıların böyle bir yetkisi yoktur. Sonuç olarak online yük testleri, uygulamada Google PageSpeed Insights aracından daha ileri gidemez; dolayısıyla ileri düzey bir yetkinlik gerektiren ve bu aşamada bile yalnızca bir geliştirme için kullanılan yük ve stres testinin sadece uzaktan online olarak yapılması ve sonuçlarının referans olarak kullanılması; en iyi hosting firması incelemelerinde çok yanıltıcı bir makyajdır. Bu dahil, benzer performans testlerinin yanıltıcı oldukları, geliştiriciler için birer direktif oldukları ve dolayısıyla, uygulamadaki bu sonuçların da ne kadar dikkate alınması gerektiğine dair; aşağıdaki görüntüden Google’ın kendi sitesine kendi aracı ile verdiği puana bakılarak bir fikir çıkarılabilir.

 

 

 


 

 

 

Projeniz İçin En İyi Hosting Firması – En İyi Yabancı Hosting Firmaları

Her web sitesi bir diğeriyle kıyaslanamayacak kadar özeldir. Tema başta olmak üzere; kod kalitesi, 3.cü parti yazılımları, tasarım, içerik, hedef kitlesi ve potansiyel trafiğiyle birlikte özeldir ve barındırma desteği de bu özelliklere göre değerlendirilmelidir. Örneğin, markası duyulmamış olan bir işletmenin / fabrikanın kurumsal web sitesini barındırmak için; -ayda yılda belki bir meraklı kişinin- ziyaret edeceği web sitesini barındırmak için; kendi ülkenizde bulunan sıradan bir hosting firmasının yeterli olduğunu düşünürsünüz.

 

Sıradan hosting firmaları genellikle de -ayda yılda bir kez meraklısı tarafından- ziyaret edilen kurumsal web sitelerini ya da üstü kapalı reklamları için ayrıcalıklı destek verdikleri ünlü marka ve şirketlerin web sitelerini barındırmada iyi olurlar. Özellikle web tasarıma ilgi duymaya başlayanlar tarafından yürütülen projeler; sıradan hosting firmalarının ön yargılarına göre zaten kısa bir süre sonra yarıda bırakılacaktır. Sıradan hosting firmalarında destekler ve sunucu verimliliği de bunlara göre düzenlenmiştir. Bir hosting firmasının en başta projenizi ciddiye alıyor olması ve bu projeye hem teknik olarak hem de politikasıyla vereceği destek web sitesinin ve projenin kaderini belirleyecektir.


 

FOZZY HOSTING

 

Fozzy, en başta paylaşılan hosting, yönetilen ve yönetilmeyen VPS planlarına odaklanan bir hosting firması olarak; kullanıcılarına sağladıkları özel destekleri ve performans kalitesi ile bu listenin başında olmayı hak ediyor. Fozzy’nin destek kalitesi & paylaşılan sunucu performansı wpenvolay.com’dan önce bir yıl boyunca stresli testlerden geçmiştir. Test’de FOZZY IS FASTER planı kullanıldı ve bu planda video akışı yapıldı. Bu plan için, ek disk maliyeti yapılarak video depolandı; videolar, sağladıkları ücretsiz CDN tarafından dağıtıldı ve bu planda garanti edilen Aylık 1TB Trafik için Adil Kullanım Politikası uygulanmadı. Özellikle Video Akışı yapan web sitesinin; bunu paylaşılan hosting’de gerçekleştirmesine neredeyse hiçbir hosting firması izin vermez. Fozzy; donanım performansından ödün vermediği için trafiklerinizin kullanım alanlarını da sınırlandırmıyor.

 

Uygun ve adil ücretlendirmelere sahip olması, vaat ettikleri ve uygulamaya geçirdikleri performans ve esnek kullanım politikaları Fozzy’i ezber bozan bir hosting firması yapıyor. Destek ekiplerinin ayrıntılı olarak teknik direktifler sağlamaları ve çok esnek çözümler üretebilmeleri de, Fozzy’i ayrıcalıklı yapan nedenler arasında.

 

Fozzy Hosting Planları

https://fozzy.com

İndirim Kodu

WPEN10

Ücretsiz Servisler

UCDN – SSL Sertifikası (cPanel) – Web Sitesi Transfer / Kurulum

 

İade Süresi: Her zaman. Yıllık ödeme planlarında bir süre sınırı yoktur; kullanılan aylar faturadan düşülür

 

 

SERVERS.COM

 

Fozzy’nin bünyesinde ayrılan bir şirket olarak faaliyet gösteren Servers; yalnızca Dedicated ve Cloud Server, Cloud Depolama, Yük Dengeleme Serverlar’ı & Özel Kiralık Raf sunucuları gibi kurumsal projelere odaklanır. Yüksek trafik ve veri aktarımı yapan web sitelerinden biri olan çevrim içi oyun projeleri için de Prisma / GPU sunucuları iledünyanın sayılı ender şirketleri arasındadır. Çevrim içi yasal bahis sitelerine özel sunucuları ile ayrıcalıklı destek verdiklerini belirtmeleri Servers’i, standartlarından açıkça ayırıyor. Dedicated Sunucu’da barınması gereken global ve yüksek trafik alan siteler için de Yük Dengeleme / Load Balancer Sunucularını kullanıyor.  Tercih edilen Veri Merkezi için Standart konfigürasyona sahip bir sunucu modeli (DELL R220’den / R740xd’ye kadar) gereksinimlere göre kişiselleştirilebilir ve RAID0 &  RAID1 yapılandırması da kullanabilir. Sunucular üzerindeki otomatik sağlık kontrolleri DNS, IP ve URL kullanılabilirlikleri sürekli izlenmektedir ve bir sorun ortaya çıktığında  Akıllı DNS sistemi bunu ortadan kaldırır ve desteğe otomatik bir bildirim yollar.

 

Ayrıca dünyanın en büyük oyun şirketlerine MultiPlayer destekleri veren gameyer.com‘un Alt Yapısı Servers tarafından kurulmuştur.  Cloud Server için ön ödemeli planlar kullanılmaz; (Video Depolama ve Video Akışı projeleri için) Disk ve Trafik maliyetleri sonraki ayın faturasına yansıtılacaktır. Gelecek vaat eden çevrim içi bir projeniz varsa, Servers’ın deyimi ile Servers’da her şey mümkün; servers bu projenizi ücretsiz destekler.

 

Servers Planları

https://portal.servers.com

İndirim Kodu

€50 ödeme karşılığında hesabınıza €50 tanımlanır (yalnızca bir kez)

Ücretsiz Servisler

Yok

 

İade Süresi: Her zaman. Yıllık ödeme planlarında bir süre sınırı yoktur; kullanılan aylar faturadan düşülür

 

 

WEBZILLA.COM

 

Yine Fozzy’nin bünyesindeki bir hosting firması olarak faaliyet gösteren Webzilla, tam üç kıtada yer alan veri merkezleri ile kurumsal projelere odaklanmıştır. Webzilla; Özel Sunucu Rafları – Dedicated Servers – Cloud ve Özel Cloud için çalışır. Webzilla’nın da bütün ağ yapısı otomatik olarak izlenir. İzleme ağında hem kaynak kullanılabilirliği ve hem MPLS-TE ile birlikte PoP’ların diğer PoP’lerini izleyen; her bir PoP’u içeren kendi özel izleme sistemi vardır. İzleme sistemleri; bir anormallik durumunda otomatik alarm verir ve trafikleri yeniden yönlendirir. Özel DDoS İzleme Sistemleri ise, NOC’e yapılan (Network Operations Center / Ağ işlem merkezi) saldırıları rapor ederek DDoS saldırı vektörleri filtreler ve böylece sunucuların temiz trafiği kesintisiz olarak akar. Webzilla’nın Ağı Üç Kıtada yer alan IP omurgaları ile de en düşük gecikme süresi, en düşük sıçrama ve en yüksek performansı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Trafik sıkışıklığının önlenmesi için Ağ, MPLS (Multi Protocol Label Switching – Çoklu Protokol Etiket Anahtarlama) ve MPLS-TE (Traffic Engineering) tabanlıdır.

 

Webzilla Dedicated Servers

https://webzilla.com

İndirim Kodu

Yok

Ücretsiz Servisler

Yok

 

Webzilla, projelerin performasından emin olmak için hazır paket planlar kullanmaz, her proje için özel yapılandırma ve donanım tahsis eder; ücretlendirme projeye göre özel belirlenir.

 

 

CLOUDFLARE STREAM

 

CloudFlare Stream tek başına çalışan bir plan ya da bir web hosting planı değildir. CloudFlare Stream’in bu listedeki avantajı küçük ve orta ölçekteki web sitelerinin Video Depolama ve Dağıtma maliyetini düşürmesi. Zaten önceden barındırılan web siteleri ile birlikte çalışır; videolar, CloudFlare panelden yüklenebilir ve web sitesi üzerinden CloudFlare CDN ile dağıtılır. Güvenlik katmanı olarak direkt URL adresleri imzalanır ve bant genişliği hırsızlıklarının da önüne geçilir. CloudFlare Stream özel API de, HTML5 player ve Cloudflare Stream Video Plugin ile birlikte gelir. Ücretlendirme; önceden faturalandırılan ya da sonraki ay olarak iki fatura türü ne sahiptir. Bant genişlikleri ise (Trafik) önceden faturalandırılmaz. Görüntülenen her 1000 dakika için aylık maliyet 1$, depolanan her 1000 dakika için aylık 5$’dır. Planlar; 1000 – 2000 ve 10.000 dakika ya da özeldir.

 

CloudFlare Stream’i başlatmak için dash.cloudflare.com/sign-up bağlantısına giderek kayıt olun ve sitenizi CloudFlare’ye kaydederek, Stream panelden ödeme yaptıktan hemen sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Video Depolama ve Dağıtma ile ilgili küçük ve orta ölçekte bir projeniz var, fakat maliyetleriniz sunucunuzu yükseltmeye izin vermiyorsa, CloudFlare Stream en iyi alternatif olacaktır ve projenizi büyütmek için gereken desteği de bir süre sağlayacaktır

 

 

Sonuç – Hosting alırken dikkat edilmesi gerekenler

Projeniz için en iyi hosting firmasını belirlemek kolay olmadığı gibi uygulamada da stresli ve riskli bir süreçtir. Birçok hosting firmasının da öne çıkardığı vaatler; uygulamada geçerliliklerini maalesef kaybetmektedir.

 

Bir web sitesini çalıştıran ya da başlatan kişiler; web yöneticileri, tahmin de edilebilir ki zaten yeterince yoğun ve bazen stresli bir işle uğraşırlar. Bununla birlikte web sitesinin de sık sık performans kayıpları yaşaması ve birlikte hosting firması ile tartışmalara girmesi ve belki hosting firmasının bu etik olmayan stratejisinin bir neticesi olarak; aslında küçük ve orta ölçekteki bir web sitesini bile- destekleyemeyen sunucusunun ekstra maliyetle yükseltilmesini önermesiyle birlikte, durum çok can sıkıcı boyutlara girer.


 

 

FOZZY.COM data center, datacenter.com

 

 


Görünüm

Sadece şu etiketi çalıştırabilirsin <code>