WodPress Eklenti Kurulumu

 

WordPress Eklenti Kurma

 

WordPress eklentilerini kurmanın birden fazla yolu vardır; ama temelde sadece üç metotla kurulur. (ilk kurulumda –eğer bu kural yapılandırılmış ise- temaya entegre eklentiler otomatik olarak veya temaların kendi panellerinde yüklenebilir ve ileri düzey metod’da WP-CLI kullanılarak terminal’den de yüklenebilir)

 

 1.Metot FTP

 Eklenti dosyalarının bulunduğu klasörü public_html / theme / plugins dizinine yükleyin.

 

/* cPanel ya da Plesk Panellerdeki Dosya Yöneticileri de kullanılabilir */

 

 

 

 

•  Şimdi WordPress yönetim panelinize giriş yaparak Eklentiler bölümünden bu eklentiyi etkinleştirin

 

 

2. Metot Eklentiler Galerisi

WordPress panelinde bulunan sol karedeki –Eklentiler- düğmesinden –Yeni ekle- menüsünü kullanarak WordPress’in eklenti galerisine giriş yapın ve bir eklenti arayarak Hemen yükle düğmesini kullanın. Kurulumun ardından eklentiyi etkinleştirin ya da aynı işlem için –Yüklü eklentiler- menüsüne giderek –Devre dışı- eklentiler menüsünü kullanın.

 

 

3.Metot WordPress Panel – ZIP

Üçüncü yöntem de oldukça basittir; üçüncü platformlardan indirdiğiniz veya başka yazarlardan ya da sadece WordPress’in web platformundan indirdiğiniz .ZIP uzantısındaki klasörlerinizi -Eklentiler- düğmesinden -Yeni ekle- menüsüne ve ardından -Eklenti yükle- düğmesine giderek dosya yükleme penceresini açabilirsiniz.

 

 

 Bir .ZIP dosyasının yolunu göstererek Hemen yükle düğmesini kullandığınızda; tarayıcınızın alt kısmında dosyanın yükleme durumunu gösteren beyaz bir tooltip açılacaktır. Eğer .ZIP dosyanızın formatı bozuk değilse ya da dosyalar bir eklentinin karşılaması gereken kurallara uyuyorsa yüklemenin başarılı olduğunu ileten bir ileti alacaksınız.

 

 

 

/** Yüklenilen eklentilerin genellikle kendi ayar panelleri vardır ve bunlar yüklenilen eklentiye göre değişiklik gösterse de -Ayarlar-  veya -Araçlar- menülerinin alt menülerine yerleşirler ya da sadece WordPress paneline ana menü olarak atanabilir. Bazı eklentilerin ayarlar bölümüne ise yalnız -Eklentiler- sayfasındaki listeden ulaşılabilir. Nadir de olsa yönetim paneli kullanmayan ve özelleştirme seçenekleri bulunmayan eklentiler de vardır; bu tip eklentiler tek bir kodun fonksiyonunu üstlenir */

 


Görünüm

Sadece şu etiketi çalıştırabilirsin <code>